Kuidas reisida Kõrgõzstanis

Kõrgõzstan on riik neile, kes armastavad matkamist, ratsutamist, metsikut loodust, nomaadlikku eluviisi, Siiditee salapära, nõuka-aja jäänuseid segatuna Kesk-Aasia müstikaga. Riigis reisida on üldiselt turvaline, samuti naistele (loomulikult järgides tavapäraseid ohutusreegleid – loe lähemalt siit: http://reisijuht.delfi.ee/news/news/hulkurplika-paevikud-pruudiroovist-ehk-kas-uksi-naisena-reisida-on-ohutu?id=81183813)

Asukoht: Merepiirita riik Kesk-Aasias, naaberriikideks põhjas Kasahstan, idas ja kagus Hiina, läänes Usbekistan ja edelas Tadžikistan.

Rahvaarv: ca 6 miljonit

Pealinn: Biškek

Keel: Kirgiisi, vene. Pealinnas kuuleb peamiselt vene keelt, kaugemates külades kirgiisi keelt. Vene keelt osates saab igal pool vabalt hakkama, noored oskavad üldiselt vähemalt baastasemel inglise keelt. Hätta sattudes päästab alati kehakeel, ja muidugi – naeratusega jõuab alati kaugele!

Inimesed: Abivalmid, ääretult sõbralikud ja uudishimulikud. Pole ime, kui sind kutsutakse koju/jurtasse teed jooma või lõunat sööma.

Raha/hinnad: Rahaks on Kõrgõzstani somid (KGS). 1 eur= 84 som (veebruar 2018). Hinnatase on võrreldes Eestiga üldiselt odavam: transport väga odav, toidukaupade hinnad pisut odavamad (alkohol, suitsud ja magusad asjad väga palju odavamad), majutus ka veidi odavam (hostelid). Korteri rendihinnad oluliselt ei erine.

SIM-kaart: Kohaliku numbri saab osta sõltuval pakkujast üsna odavalt (mina maksin umbes 120 somi koos nädalase internetiga, aga täiesti sõltub paketist ja tariifi saab juurde laadida nii näiteks Bishkekis kaubamajade spetsiaalsetes automaatides kui mägikülades kohalikes poodides (müüjad helistavad teenusepakkujale ja kaardile laetakse raha). SIM-kaarti saab osta praktiliselt igalt poolt, nii poodidest kui ka tänavamüüjatelt.

Viisa: Eestlased saavad Kõrgõzstanis veeta kuni 60 päeva viisavabalt. Seejärel tuleb hankida kas viisa või ületada mõne naaberriigi piir: lihtsaim viis on minna Kasahstani (kuni 30 päeva viisavabalt). Kõrgõzstani pealinnast Bishkekist on Kasahstan vaid umbes poole tunni bussisõidu kaugusel. Piiriületus pole midagi kontimurdvat ning soovi korral võib kohe ka tagasi tulla – 60 viisavaba päeva hakkab taas kehtima.

Söök: Traditsiooniliselt süüakse palju lihatoite, sh hobuseliha. Kohvikutest/restoranidest leiab lisaks kohalikele toitudele kõike (suuremates linnades), alates sushist kuni pitsadeni. Peamiseks tänavatoiduks on „shaurma“, Kõrgõzstani kebab. Suuremates poodides leidub kõike, välja arvatud vahukoort (vt siia). Kodudes süüakse palju valget saia „naani“ ja moosi. Turult leiab hea hinnaga värsket kraami aastaringselt.

Transport
Lennuk: Kõrgõzstani saab tulla lennukiga kas Biškeki, Karakoli või Oshi lennujaamadesse, lisaks pisemad lennujaamad.
Marshrutka: Riigisiseselt on tavalisim transport marshrutka ehk minibuss, mis on väga odav. Marshrutka hinnad sõltuvad vahemaast, näiteks Biškekist Karakoli sõites tuleb maksta 400 somi ehk ka 5 eur (veebruar 2018). Sõiduk vurab teele, kui kõik istekohad on täis (seda ka shared taxi puhul) – see tähendab, et vahel peab lausa paar tundi ootama. Biškekis on ühistranspordiks peamiselt samuti marshrutkad, pileti eest tuleb maksta 10 somi (pärast kella üheksat õhtul 12), trollibuss maksab 8 somi. Raha tuleb marshrutkasse sisenedes anda otse juhile, (trolli)bussis maksta väljudes, piletit vastu ei saa. Kuigi linnas on olemas spetsiaalsed peatused, siis üldiselt tuleb juhile lihtsalt öelda näiteks „stop“ ja kui tänaval tahad bussi peale, siis tuleb käega märku anda, et juht teaks peatuda. Väga kasulik veebileht ja äpp on: 2GIS (www.2gis.kg) mis töötab lisaks Biškekile ka näiteks Kasahstani linnades Almaty ja Astana. Äpp töötab ka siis, kui oled offline, ja sealt saad sihtkoha sisestades täpselt vaadata, mis bussi peaksid võtma ja mis on selle marsruut. Lisaks erinevad söögikohad, baarid jms.
 (Shared) taxi: Suuremate linnade vahel sõidavad ka n-ö jagatud taksod, mis on marshrutkast küll veidi kallimad (maksad istekoha eest), kuid mugavamad ja kiiremad.

Majutus: Leiab nii väga uhkeid hotelle, tagasihoidlikemaid hosteleid ja mugavaid kodumajutusi, telkimine on paljudes kohtades lubatud (v.a rahvuspargid), CouchSurfing töötab. Hostelite hinnad jäävad keskmiselt 4-6 euro vahele.

Loodus: Kõrgõzstan on nii mägesid täis, et tundub, et terve riik vaid mägedest koosnekski. Lausa 90% riigist on mägine, 85% on kõrgemal kui 1000 meetrit ja 40% laiub üle 3000 meetri. Kõrgõzstanis on sadu mägijärvi, hulga jõgesid ja liustikke, matkaradasid. Kõrgeim tipp on Jengish Chokusu: 7439 meetrit. Kaevandatakse uraani ja kulda.

Kliima: Neli aastaaega. Kevad kestab üldiselt märtsist maini, suvi maist septembrini, sügis septembrist detsembrini ja talv detsembrist veebruarini. Riigis valitseb kontinentaalne kliima – suved on kuumad, talved külmad. Suurte kõrguste vahe tõttu erineb ilmastik siiski riigi eri osades päris palju. Madalamates piirkondades võivad suvised temperatuurid tõusta 40C ligi, talvel võib piirkonniti esineda kraade alla -30C. Sõltuvalt aastajast ja tegevustest on mõistlik kaasa pakkida mitmekesine riietus. Keskmiselt on Kõrgõzstanis aga lausa 245 päikeselist päeva aastas!

IMG_20180215_130222_270

Kohalikud marjad kohalikul turul

 

Share your amazing thoughts!

%d bloggers like this: