Kuidas reisida Kasahstanis

dav

Kasahstan on riik neile, kes armastavad matkamist ja mägesid, steppi ja avarust, kaamleid ja hobuseid, ratsutamist, metsikut loodust, nõuka-aja jäänuseid segatuna Kesk-Aasia müstikaga. Aga ka modernseid linnu ja tänapäevaseid mugavusi. Riigis reisida on üldiselt turvaline, ka üksinda ja naisena.

dav

Asukoht: Suurim merepiirita riik maailmas. Piirneb Venemaa, Türkmenistani, Usbekistani, Kõrgõzstani ja Hiinaga ning ulatub loodusgeograafilisse Euroopasse. Riigist läände jääb Kaspia meri, otsest väljapääsu maailmamerele Kasahstanil aga ei ole..

Rahvaarv: ca 18 miljonit

Pealinn: Astana

Keel: Kasahhi. Palju kuuleb ka vene keelt, mida osates saab igal pool vabalt hakkama, noored oskavad üldiselt vähemalt baastasemel inglise keelt. Hätta sattudes päästab alati kehakeel, ja muidugi – naeratusega jõuab alati kaugele!

dav

Inimesed: Abivalmid, ääretult sõbralikud ja uudishimulikud. Pole ime, kui sind kutsutakse koju/jurtasse teed jooma või lõunat sööma.

Raha/hinnad: Rahaks on Kasahstani tenged (KZT). 1 eur= 400 tenge (juuni 2018). Hinnatase on võrreldes Eestiga üldiselt odavam: transport väga odav, toidukaupade hinnad pisut odavamad (alkohol, suitsud ja magusad asjad väga palju odavamad), majutus ka veidi odavam (hostelid). Üldine hinnatase on kallim, kui  naaberriigis Kõrgõzstanis.

SIM-kaart: Kohaliku numbri saab osta sõltuval pakkujast üsna odavalt. SIM-kaarti saab osta praktiliselt igalt poolt, nii poodidest kui ka tänavamüüjatelt.

dav

Viisa: Eestlased saavad Kasahstanis veeta kuni 30 päeva viisavabalt. Seejärel tuleb hankida kas viisa või ületada mõne naaberriigi piir: lihtsaim viis on minna Kõrgõzstani (kuni 60 päeva viisavabalt). Piiriületus pole midagi kontimurdvat ning soovi korral võib kohe ka tagasi tulla – 30 viisavaba päeva hakkab taas kehtima.

Söök: Traditsiooniliselt süüakse palju lihatoite, sh hobuseliha. Kohvikutest/restoranidest leiab lisaks kohalikele toitudele kõike (suuremates linnades), alates sushist kuni pitsadeni. Peamiseks tänavatoiduks on „shaurma“, Kasahstani kebab. Suuremates poodides leidub kõike. Turult leiab hea hinnaga värsket kraami aastaringselt.

Transport

Lennuk: Kasahstani saab tulla lennukiga kas Astana või Almaty lennujaamadesse, lisaks pisemad lennujaamad.

Marshrutka/buss: Riigisiseselt on üks tavalisim transport marshrutka ehk minibuss, mis on väga odav. Marshrutka hinnad sõltuvad vahemaast, näiteks Almatyst Kõrgõzstani pealinna Bishkekki sõites tuleb maksta 1500 tenget. Sõiduk vurab teele, kui kõik istekohad on täis (seda ka shared taxi puhul) – see tähendab, et vahel peab veidi ootama. Almatys on ühistranspordiks peamiselt bussid, pileti eest tuleb maksta 150 tenget, kui sul on bussikaart, siis 80. Väga kasulik veebileht ja äpp on: 2GIS (www.2gis.kg) mis töötab lisaks Almatyle ka näiteks Astanas ja Shymkentis. Äpp töötab ka siis, kui oled offline, ja sealt saad sihtkoha sisestades täpselt vaadata, mis bussi peaksid võtma ja mis on selle marsruut. Lisaks erinevad söögikohad, baarid jms.

(Shared) taxi: Suuremate linnade vahel sõidavad ka n-ö jagatud taksod, mis on marshrutkast küll veidi kallimad (maksad istekoha eest), kuid mugavamad ja kiiremad.

Rong: Kõige mugavam ja levinuim transport Kasahstanis – pikkade vahemaade tõttu on sageli tegemist ka mitu päeva-ööd sõitvate rongidega, kus saab magada. Hinnad sõltuvad vahemaast ja rongist ja istekohast (uus või vana, kiire või aeglane, istumine või magamine). Nt. Shymkent -> Taraz (4-5 h, uus rong, kupee) = 1500 tenget. Aktau -> Shymkent (42 h, vana, magamine, platzkart) = 5200 tenget.

dav

Majutus: Leiab nii väga uhkeid hotelle, tagasihoidlikemaid hosteleid ja mugavaid kodumajutusi, telkimine on paljudes kohtades lubatud, CouchSurfing töötab. Hostelite hinnad jäävad keskmiselt 5-10 euro vahele.

Loodus: Kasahstan on suures osas täis avarat steppi, kuid leidub ka kõrgeid mägesid, eriti riigi lõuna osas. Kasahstanist leiab mägijärvi, hulga jõgesid ja liustikke, matkaradasid.

Kaevandatakse mineraale, naftat ja gaasi. Kasahstanis asuvad maailma ühed suuremad uraani, kroomi, plii, tsingi ja mangaani varud, märkimisväärsed on ka vase, söe, raua ja kulla tagavarad.

dav

Kliima: Kontinentaalne. Soojad suved, külmad talved. Astana on maailmas teine kõige külmem pealinn (esikohal Mongoolia pealinn Ulaanbaatar). Parim aeg külastamiseks on kevad ja sügis, kuid talv pakub häid võimalusi mäesuusatamiseks, suvekuumuse eest saab põgeneda aga jahedamatesse mägistesse piirkondadesse.

 

Madlen ❤

 

Share your amazing thoughts!

%d bloggers like this: