Sätid juba vaikselt reisu peale? Vaata Suletud Ringi keskkonnateadlikke reisinippe, mida jumaldab ka su rahakott

Kes meist poleks kunagi ohanud, kui lennuki käsipagasisse ei saa võtta nii palju vedelikke, kui tahaks? Lihtsalt ei mahu, tee või tina. Aga kui šampoonipudeli asemele pista kotti hoopis selle tahke vend ja sama teha deodorandiga? Pakendi kokkuhoid. Tooted kestavad kauem. Aitad ennast ja aitad ka seda palli, millel elame. Puhtasse loodusesse tahame ka tulevikus matkata, puhast toitu soovime kõik süüa. Eksiteel oledki vaid siis, kui arvad, et sinust midagi ei sõltu, keskkonnateemad on igavad ja tüütud või midagi hoopis hullemat. Ei ole! Mul on hea meel tervitada Liisat, kes jagab mõnusaid ja lihtsaid nippe, kuidas reisides meid ümbritsevale võimalikult vähe kahju teha ja samas ise varasemast mugavamalt ja kvaliteetsemalt seigelda. PS. Tema blogist leiad palju kasulikke nõuandeid ka igapäevaseks keskkonnasõbralikuks eluks. Soovitan igal juhul kiigata!

Liisa. Foto: Karolin Luik; suletudring.ee

Tere! Mina olen Liisa ja pean blogi suletudring.ee. Kirjutan eelkõige oma püüdlustest keskkonnateadlikuma ja rohelisema eluviisi suunas. Peamiselt räägin jäätmevabadusest (ingl k zero waste). Reisimine, eriti lendamine on indiviidi tasandil suurima süsiniku jalajäljega tegevus. Mina reisisin eelmisel aastal rohkem kui kunagi varem, naljakal kombel just seoses keskkonnateemadega, ning ka sel aasta ootab mind vähemalt kolm sellega seotud reisi. 

Milline eneseiroonia, eksole? Vaata, keskkonnasõber lendab… Teisalt, mitmete tegevuste puhul oskan ise kõige paremini hinnata, et isikliku maine pärast reisimata jätmine oleks hoopis keskkonnakahjulikum ja egoistlikum tegevus. Samas, egoistlikke kultuurireise tahavad jällegi peaaegu kõik ju tegelikult teha, mina ka. Mõnel meist on pere, sõbrad ja töö välismaal. Oodata on, et reisimine suureneb veelgi. Mida siis teha, kui elu viib rändama, aga tahaks teadlikumaid valikuid teha?

suletudring.ee

Koti pakkimine

 • Võta kaasa paranduskomplekt oma riiete jaoks. Pikemal reisil lähevad meie riided sageli katki. Kiire niidi-nõela töö vähendab vajadust osta uusi asju ja päästab kriitilistel hetkedel.
 • Paki minimalistlikult ja võta kaasa asjad, mis on multifunktsionaalselt kantavad ja üksteisega sobivad. Neid peaks saama lihtsasti ka pidulikumal üritusel kanda. Mõtlen juba riideid ja esemeid soetades, kas nendega on võimalik hõlpsasti reisida ning kas need toetavad minu igapäevategevusi. Proovin nendega seista, istuda, liikuda, käsi tõsta ja kujutlen, kas neid saab kanda nii suvel kui talvel. Nt lasin endale õmmelda kleidi, mille ülemisi paelu saab 50 eri viisil kanda ning mantli, millel on lukuga eemaldatav vooder. Samuti valisin endale ridiküli, mida saab kanda viiel erineval mugaval moel ning mis on hõlpsasti parandatav, kui midagi peaks juhtuma. Oma riided mahutan kaasaskantava pagasi mõõtudega kohvrisse. Lisaruumi võid võita, kui lased endale õmmelda lukuga kaelapadja, mille topid enda kortsumist kannatavaid riideid täis. Keegi ei ütle, et sul ei või kaelapatja olla kaelas. Tavaline padjapüür sobib ka.
suletudring.ee

Transport

 • Mõtle, kas plaanitav reis on ilmtingimata vajalik. Ehk saaks lõbureisi teha hoopis mõnes kohalikus paigas, mida sa veel külastanud pole: matkarajal, saarel, väikelinnas, seni nägemata kohtades? Kas saaksid jääda sihtkohta pikemaks, kombineerida oma sõidu külaskäiguga sõprade juurde?
 • Kas maad mööda sõitev transport on realistlik asendusvalik lennuki asemel? Kas saaksid rohkem transpordiajale kulutada? See on hea aeg lugeda, kirjutada, isegi arvutis tööd teha. Kui oled autojuht, siis võid seda aega kasutada audioraamatute kuulamiseks, perega vestlemiseks, vahepeatustel põnevate kohtade avastamiseks. Lennureiside vältimise võimalus erineb geopoliitilistel, finantsilistel ja muudel põhjustel.
 • Kaalu oma lennu kompenseerimist Mindful Flights kaudu. Mindful Flights arvutab välja sinu lendude jalajälje ning pakub välja, millise summa peaksid selle kompenseerimiseks annetama. Raha annetatakse Amazonase vihmametsa kaitsmiseks Peruus, tuuleenergia edendamiseks Indias ja puhta joogivee pakkumiseks Bangladeshis, mille kohta saad lugeda nende kodulehelt. Oma annetusega saad eputada kasutades kleebiseid ja pilte Instagramis.
 • Uuri kohalikke ühistranspordi ja rattajagamise võimalusi. Näiteks Ljubljanas maksab nädal rattajagamissüsteemi kasutamist 1€ ning aasta 3€. Üks kuu bussiga sõitmist maksab aga 47€ ja üks tund 1.3€. Sloveenias on ka kohalik autojagamisrakendus Prevoz, millega saab oluliselt soodsamalt ühest paigast teise. 
 • Leia Skyscanneri ökomarkeri abil väiksemate emissioonidega lend. 
 • Vali võimalusel vahepeatusteta lend, sest just lennuki õhkutõus ja maandumine kulutavad enim kütust. Väikeriikide nagu Sloveenia puhul võib olla odavam ja kütusetõhusam maanduda rohkemate lennuühendustega naaberriigis ja sealt bussi või rongiga edasi minna.
 • Sõida tavaklassis. Äriklassi iste võtab ühe reisija kohta rohkem ruumi ning sellel on viis korda suurem süsinikujälg. 

Majutus

 • Kasuta võimalust tuttavate ja sõprade juures ööbida ning ühiselt mööda linna jalutada. Kohalikud oskavad sageli kõige paremaid vaatamisväärsuseid soovitada. 
 • Uuri Facebooki gruppidest, kas keegi pakub sulle sobivaid väärtusi kandvat majutust. Mina läksin Ljubljanasse majutust otsides Zero Waste Europe gruppi, kus oli toona 13 liiget. Vaatasin, et administraator on Ljubljanast ning otsustasin õnne katsetada. Küsisin soovitusi jäätmevabaduse (ingl. k. zero waste) põhimõtteid järgiva majutuse kohta ning selgus, et sellel samal administraatoril oli just selline korter pakkuda. 
 • Couchsurfing on tasuta platvorm, mis ühendab voodikohta otsivad reisijad neid tervitavate koduomanikega. Trustroots aitab samuti reisijaid majutuse ja muude asjadega.
 • AirBnB pakub peaasjalikult kodumajutust kasutades ära vabu kortereid. AirBnB-ga võib olla ainult see probleem, et suuremates kesklinna piirkondades tõrjub see linna päris elanikud eemale, et teenida rohkem raha turistide arvelt. Siiski on AirBnB olnud seni minu esimene eelistus, sest soovin privaatsust, võimalust riideid pesta ja toitu valmistada. 
 • HelpX pakub abikäte eest taludes majutust ja süüa. Pakkumisel on erinevad farmid. WorkAway on teine taoline platvorm, kus tuleb vastutasuks paar tundi tööd teha. Jääda võib majutuskohta kas paariks nädalaks või paariks kuuks.
 • Jälgi hotellimajutust otsides usaldusväärseid ökomärgiseid. Green Key on rahvusvaheline ökomärgis, mis näitab, et majutusasutust on tõhusalt juhendatud oma tegevustes keskkonnajuhtimisega tegelema. Green Key kaardilt leiab palju keskkonnasõbralikke hotelle ja hosteleid.

Energia ja vee kasutamine

 • Teiste majutusasutustes kipume kasutama rohkem vett kui omas kodus. Esita ka hotellis endale 5-minutilise duši väljakutse ning keera seebitades ja šampooni kasutades vesi kinni.
 • Naudi loomulikku valgust ja lülita ebavajalikud tuled välja. Loomulik valgus suurendab sinu produktiivsust, aitab kehasse D-vitamiini talletada, on kasulik nägemisele, aitab unega ning parandab tuju.  
 • Majutusasutuses ööbides pane uksele “mitte segada” silt ning keeldu ruumi igapäevasest koristamisest. Hoia rätikud konksu otsas, et neid liiga kiirelt ei asendataks.
suletudring.ee

Jäätmed

 • Paki oma jook ja söök eelnevalt kaasa ning ära telli lennukieineid.
 • Keeldu ühekordsetest tarvikutest nagu plastnõud, pisikesed pesuvahendipudelid jne. 
 • Keeldu ebavajalikust: plastsuveniirid, külmkapimagnetid, postkaardid. Tarbetute kingituste koju viimise asemel saad perega kultuuriõhtu teha, kus näitad pilte oma käigust, räägid nähtust ja õpitust. Võid isegi olemasolevate materjalidega pakkuda sellele paigale omast toitu. Sõbrad ja pere saavad sellest kindlasti tugevamad emotsioonid kui pudi-padist. Lastele võid viia midagi loodusest. Näiteks mina viisin neile Itaaliast suured käbid, millega nad olid väga rahul.
 • Võimalusel jäta piletid välja trükkimata ja näita neid oma telefonist.
 • Paki endaga kaasa veepudel või termos. Lennujaama sisene tühja anumaga ning täida see pärast turvakontrolli. Need võivad aidata väga palju raha säästa, eriti soojemates piirkondades nagu Itaalia, kus on kõikjal avalikud veekraanid ning augustis nt igapäevaselt 30 kraadi sooja. Ruumi säästmiseks piisab termosest, mida saab kasutada, et pikemalt nii kuuma kui ka külma jooki nautida. Paljud kohvikud üle maailma teevad oma topsi kohvi ostjatele allahindlust. Minu lemmikbränd on eluaegse garantiiga Klean Kanteen.
 • Riidest kotikesed, karp või silikoonkotike aitavad toitu prügita kaasa osta. Võid julgelt kasutada seda, mis juba kodus olemas on.
 • Pestav taskurätik vähendab vajadust ühekordsete salvrätikute järele. Hoia nina ja suu jaoks mõeldud taskurätikud eraldi. Mina hoian neid nõukaaegses nahkümbrises, mis funktsioneeris vanasti prillitoosina.
 • Võta kaasa oma pesuvahendid. Paljudes kohtades pakutakse pisikestes plastanumates tualett-tarbeid. Kohvris aitavad ruumi säästa tahke seep ja šampoon. Müügil on ka tahkeid palsameid ja kreeme. Boonus on, et neid ei pea lennujaamas eraldi läbipaistvasse kotti mahutama. 
 • Kasuta lennujaamas vedelike jaoks korduvkasutatavat kotikest. Minu kotike tuli ostetud kohvriga kaasa, aga Stasherbag silikoonkotid on üks hea alternatiiv. 
 • Sorteeri jäätmeid ja uuri majutust broneerides, kas see võimalus on tagatud. Saates sõnumi, et see on sulle oluline, võid muuta mõne majutusasutuse käitumist pikemaks ajaks.
 • Anna tagasisidet hotellile või muule paigale, kes võiks oma jäätmeid vähendada või neid sorteerida. Kirjuta viisakas ja sõbralik kiri soovitusega, kus tood positiivse näite teisest ettevõttest ning kasudest neile. Sinu mõju võib olla kestev.
 • Korja prügi üles. Osale kohalikul koristusüritusel või korja prügi oma hommikujooksu ajal. Mina käisin maailmakoristuspäeval oma Sloveenia töökaaslastega Sloveenia rannikuala koristamas. Me keegi ei olnud tegelikult seda kunagi varem teinud ning neil tekkis idee korraldada sarnane asi ka oma linnas.
suletudring.ee

Söök

 • Väljas süües eelista kohalikku toitu pakkuvaid kohti. Nii toetad kohalikku kultuuri, harid maitsemeeli ja õpid midagi uut. Ljubljanas oli näiteks imehea soodne koht Slovenian House, kus esimene käik täitis juba kõhu ära. Samas, suuremates linnades tasub olla kaval ja vältida kesklinnas leiduvaid kohti. Viini kesklinna südames on turistidele kolm korda kallimad hinnad kehvema toidu eest. Turistide järjekord poe ukse taga ei ole tingimata hea märk. Uuri kohalike soovitusi, jaluta väljapoole linnasüdant ning söö mujal. Kui kõik su ümber räägivad selle riigi keelt ning koht on inimesi täis, oled õigeimas kohas.
 • Toitu koju ostes tee seda võimalusel vähese pakendiga ja eelista taimset. Uuri, kus on võimalik pakendivabalt osta ja mis on sinu võimuses. Pool ostukorvist peaks olema taimne, veerand nt kartulid või keedetud kuivaine ning veerand valguallikas. Ljubljanas elades tuli korteri rentija mulle vastu ning jättis mulle pakendivabalt ostlemiseks sobivad anumad. Ka keelebarjääri korral osutasin turul kõigepealt kotile ja siis toidule. Pakendatutest proovisin suurel määral täistaimseid toite. Eelista võimalusel jällegi kohalikku. Sloveenias sõin kohalikku juustu, viinamarju, kastaneid, viigimarju jpm.
suletudring.ee

Share your amazing thoughts!

%d bloggers like this: