USBEKISTAN

Usbekistan on riik eelkõige neile, kes huvituvad kultuurist ja ajaloost – asuvad seal ju uskumatut arhitektuuri täis linnad, otse iidsel Siiditeel. Lisaks on Usbekistanis imetabane söök, väga armastusväärsed inimesed, vapustav loodus ja taskupärased hinnad. Ja mis samuti tähtis – seal on turistina turvaline!

IMG_20180316_162858.jpg

Mausoleumide tänav Samarkandis

Asukoht: Merepiirita riik Kesk-Aasias, naaberriikideks Kasahstan põhjas ja läänes, Kõrgõzstan ja Tadžikistan idas, Afganistan kagus ja Türkmenistan lõunas.

Rahvaarv: ca 33 miljonit

Pealinn: Taškent

Keel: Usbeki. Vene keelt osates saab üldiselt igal pool vabalt hakkama, noored räägivad ka üsna head inglise keelt. Läänes kuuleb peamiselt farsi/pärsia keelt. Hätta sattudes päästab alati kehakeel, ja muidugi – naeratusega jõuab alati kaugele!

Inimesed: Abivalmid, ääretult sõbralikud ja uudishimulikud.

IMG_20180311_094710.jpg

Sõbralikud kohalikud

Religioon: islam (90%)

Raha/hinnad: Rahaks on Usbekistani somid (UZS). 1 eur= ca 10 000 som (märts 2018). See tähendab, et kaasas tuleb tassida ekstra kotti rahapakkide jaoks. Ilma naljata. Rahaautomaate on üsna lootusetu leida, seega võta kaasa vaid sularaha! Hinnatase on võrreldes Eestiga üldiselt odavam: transport odav, toidukaupade hinnad palju odavamad (alkohol, suitsud ja magusad asjad, pähklid väga palju odavamad). Väljas süües on võimalik kõht täis saada 50 eurosendi kuni euroga. Majutus: odavaim hostel 10 dollarit. Muuseumid/vaatamisväärsused: turistina maksad rohkem, kui kohalikud. Tavapärane piletihind jäi 20 000 ja 24 000 somi vahele.

SIM-kaart: Kohaliku numbri saab osta sõltuval pakkujast üsna odavalt. SIM-kaarti saab osta praktiliselt igalt poolt, nii poodidest kui ka tänavamüüjatelt.

Viisa: PS: ALATES VEEBRUARIST 2019 POLE EESTLASTEL ENAM VIISAT VAJA: loe lähemalt SIIT: https://reisijuht.delfi.ee/news/news/ara-jata-voimalust-kasutamata-just-sinna-imelisse-riiki-saavad-eestlased-alates-veebruarist-reisida-viisavabalt?id=85142679

Uuri lähemalt viisa kohta siit: https://caravanistan.com/visa/uzbekistan/

dav

Viisa!

Piirangud: PS. Riiki sisenemisel ja seal olemisel on teatud piirangud. Riiki sisenemisel võidakse kontrollida, milliseid ravimeid sa endaga kaasas vead, nimekiri keelatutest on SIIN. Jäta koju kogu kirjandus ajaloost, religioonist ja poliitikast. Samuti on keelatud pornograafilise sisuga pildid ja filmid. Kuulsin inimestest, kelle kogu arvuti ja telefonide sisu piiripunktis üle kontrolliti. Kui sa juhtumisi oled mees, siis pikem habe võib osutuda probleemiks, kuigi muidugi alati võib õnneks minna. Piiripunktis küsitakse, kui palju sularaha sul on – pea meeles, et riigist väljudes ei tohi seda rohkem olla, kui sisenedes!

[Minu puhul – neid absoluutselt ei huvitanud ja pääsesin piiripunktist tulema paari minutiga!]

Tuginedes seadustele, pole turistidel lubatud ööbida sõprade pool või kasutada CouchSurfingut. Sa pead registreerima IGA öö hostelis või hotellis. Seal antakse sulle välja registreerides templiga lipik, mida võidakse kontrollida, kui sa riigist lahkud. Öörongi pilet sobib ka. Kui sul neid pole, siis noh, arvesta “kerge” trahvi või riiki sisenemise keeluga edaspidi. Et asja keerulisemaks ajada, siis – esimesed 72 tundi riigis võid ööbida registreerimata kus iganes sa tahad. Ja nüüd, et asja VEEL keerulisemaks ajada, ütlevad mõned allikad, et registreerimine on vajalik vaid ühel ööl kolmest, kui riigisiseselt piirkonda vahetad. Proovisin – töötas ja ei töötanud kah! Nimelt – kui sul pole eelneva öö kohta registreeringut, sest sa juhtumisi peatusid näiteks oma sõprade pool, siis nii mitmedki hostelid ei ole nõus sind enam vastu võtma. Nende silmis oled juba seadust rikkunud, mõni teine koht pigistab kas silma kinni või käitub teadmise järgi, et üks öö kolmest on piisav. Mine võta siis kinni!

IMG_20180308_115807.jpg

Parimas hostelis saab tasuta kooki

Söök: Traditsiooniliselt süüakse palju lihatoite, populaarseimad on plov ja šašlõkk/kebab. Kohvikutest/restoranidest leiab lisaks kohalikele toitudele kõike (suuremates linnades), alates sushist kuni pitsadeni. Peamiseks tänavatoiduks on kebab ja plov. Suuremates poodides leidub kõike, turult leiab hea hinnaga värsket kraami aastaringselt.

Transport

Lennuk: Usbekistani saab tulla lennukiga kas Tashkenti või pisemate linnade kaudu.

Rong: Riigisiseselt on kõige mugavam transport rong, mis arvestades vahemaid on väga odav. Tashkent -> Samarkand = 58 000 somi (odavaim).

(Shared) taxi: Suuremate linnade (ja piiripunktidesse) sõidavad n-ö jagatud taksod, mis on küll veidi kallimad (maksad istekoha eest), kuid üldiselt kiiremad kui rong. 5-tunnise sõidu eest tuleks koha eest maksta maksimaalselt 100 000 somi.

Majutus: Leiab nii väga, väga uhkeid hotelle, kui ka hosteleid (millest ka odavaimad näevad välja nagu lukshostelid). Telkimine on enamikes kohtades lubatud. CouchSurfing töötab, kuid on illegaalne. Hostelite hinnad jäävad keskmiselt 10-15 dollari vahele.

IMG_20180310_144939.jpg

Mitte kaugel pealinnast leiab sellise koha

Loodus ja majandus: Usbekistan on mandrisisese asendiga ja seega on kliima pigem kuiv. Põllumajanduslikku maad on vähe, peamiselt jõgede ääres, kõrbe puhul oaasides. Araali meri, mis oli kunagi maailmas neljandal kohal kui maismaa-sisene meri, on kuivanud nüüdseks oma algsest suurusest rohkem kui poole võrra. Peamiselt läks ja läheb vesi puuvillaistanduste tarbeks – see majandusharu on ka peamiseks saasteallikaks riigis. Usbekistan on ka oluline kulla ja maagaasi tootja.

Kontinentaalne kliima. Soe lõunas, jahedam põhjas. Talvel võib külma olla kuni -35°C, suvel sooja +45°C. Parim aeg reisimiseks: aprillist juunini ja septembrist oktoobrini.

Lõpetuseks veel mõned pildid:
IMG_20180315_143918.jpg

Need mustrid

IMG_20180314_195516.jpg

Samarkand öösel

IMG_20180318_182633.jpg

Iidne hoone Bukharas