Kuidas näeks maailm välja, kui siin elaks vaid 100 inimest? (ja mida arvata sel juhul eestlastest)

“Maailmas on kolme sorti valesid: valed, alatud valed ja statistika.” [On ebaselge, kas see tsitaat kuulub Mark Twainile, Benjamin Disraelile või kellelegi kolmandale. Ei taha kohe esimeses lõigus valetama ka hakata.]

Teises lõigus võib juba vabamalt võtta. Kui palju elab planeet Maal inimesi? Loeme.

0
tükki.

Mulle ausalt öeldes ei ütle see number väga midagi ja isegi reisides on keeruline väga hiiglaslikku pilti kokku panna. Lükkame niisiis mõned nullid üle ääre ja taandame asja sajale inimesele, saab asja klaarimaks. 

Kui sa ärkaksid homme põmaki! (kui ärgata saab põmakaga) ja maailmas oleks järel vaid 100 inimest (ja  oletame muidugi, et sina oled üks neist), siis: 

* Pooled sinu seltsilistest siin oleksid naised ja pooled oleksid mehed

* Kõige suurem tõenäosus oleks sul kohata asiaate. Neid on nimelt kokku kuuskümmend. Lisaks kuusteist aafriklast, neliteist ameeriklast. Vahel juhtuks, et sa kohtaksid inimesi Euroopast, aga ära sellele väga palju panusta. Eurooplasi on kahe käe sõrmede jagu, kümme.

* Aga hei, kas sa üldse nende inimestega kontakti saaksid? Kindlasti. Sa ju räägid hiina keelt? Just seda kuuleks saja inimese seas enim — tervelt 12 inimese vahel. Kuus tükki vadistaksid hispaania ja viis inglise keeles. Neli inimest räägiksid hindi ja kolm araabia keeles, niisamuti nagu ka bengali ja portugali keeles. Kaks tükki peaksid dialoogi vene ja kaks jaapani keeles. Kuuskümmend tegelast oleksid ametis monoloogi pidamisega omaenda keeles, keegi neid ei mõista.

* Sajast inimesest 31 oleksid kristlased ja 23 moslemid. Religiooniga ei seostaks end 16 inimest. Hindusid oleks 15 ja budiste 7. Kaheksa kummardaksid mõnd muud religiooni.

* Raamatut ja tänavanimesid oskaksid lugeda 86 inimest, tervelt 14le jääks see aga müstikaks. Kuna sa seda siin juba loed, siis ehk oleksid ka õnnelike seas. 

* Kaheksakümmend kaks homo sapiensi saaksid õhtuti toas lambi põlema klõpsata (või nöörist tõmmata), ülejäänutel elekter puuduks.

* Üheteistkümnel inimesel oleks hommikust õhtusse kulgemiseks alla kahe euro. Üks euro ja kuuskümmend üheksa senti, kui nüüd täpne olla. 

* Seitsmel inimesel sajast oleks kõrgharidus.

* Internetile pääseksid ligi vähem kui pooled.

* Vihma kaitseks oleks oma katuse alla varjuda 78 inimesel, 22 peaksid ilma läbi ajama.

* Üks inimene sajast sureks nälga, 11 oleksid alatoitumuses ja tervelt 22 ülekaalulised. Sul oleks niisiis suurem tõenäosus olla üle- kui alakaaluline. 

* Üheksal inimesel puuduks ligipääs puhtale joogiveele. 

* Lapsi sagiks maakeral ringi 25, ülejäänusid kutsutakse täiskasvanuteks. Üheksa neist on vanuselt kõrgema eaga kui 65. 

* Linnavurlesid oleks maailmas enam kui pool, sest maakaid on 46. 

* Üks inimene sajast põeks HIVi/AIDSi ja üks tuberkuloosi. 

 

Tõenäosus sellises maailmas eestlasena ringi karelda on väike. Hea uudis on see, et geenid on siiski esindatud – sajast inimesest on eestlasi tervelt 0,017. 

 

Statistika: http://www.100people.org

2 Comments on “Kuidas näeks maailm välja, kui siin elaks vaid 100 inimest? (ja mida arvata sel juhul eestlastest)

  1. Aga eestlane tunneks end hästi,on vähem kellega maid jagada

Share your amazing thoughts!

%d bloggers like this: