Reisiraport: Liina Metsküla ehk soolonaisena Mehhikos/Trip Report: A solo woman rocks in Mexico

Liinat pole ma ise kunagi oma elus kohanud. Noh, võib muidugi juhtunud olla, et viibisime samal ajal samas kohas, möödusime teineteisest tänaval või ostsime samast poest saia, aga mitte teadlikult. Usun, et nii mõnelegi teist on ta aga siiski näiteks Õhtulehe vahendusel tuttav. Või tema blogi. Või noh, päris elu. Olgu kuidas on – tegemist on ühe ääretult inspireeriva inimesega, kellest võiks teha lausa kümme reisiraportit.

Ise tutvustab ta end oma blogis nii:

“Mina olen Liina ja üheks minu suurimaks kireks on reisimine. Olen oma 27 eluaasta jooksul käinud 70 riigis ja pikemaks ajaks peatunud Hispaanias, Brasiilias, Puerto Ricol ja Sitsiilias.

Miks ma reisin? Ma arvan, et reisimisest on praeguseks saanud (heas mõttes) minu sõltuvus. Vaevalt olen ma jõudnud tagasi Eestisse, kui juba liiguvad mõtted uute reiside suunas. Tavaliselt reisin täiesti üksinda – sest kummalisel kombel meeldib mulle see väga.”

eesti1

eesti2

Trip Report: A solo woman rocks in Mexico

I haven’t met Liina even once in my life. Well, sure we might have seen each other by accident on the street or in the supermarket (Estonia is small, guys) but you know… It’s not the same as to sit down together, have a big cup of coffee and share our travel stories. That is why I decided to make an e-mail connection between Kazakhstan (where I am now) and Mexico (where she is now) to get answers for a really inspirational Trip Report.

Liina also introduces herself like this: 

“I am Liina and one of my biggest passions is travelling. I have visited 70 countries during my 27 years of life, the longest stays were in Spain, Brazil, Puerto Rico and Sicily. 

Why do I travel? I think that travelling is my addiction (in a good way). Every time I’m back to Estonia I start to think where to go next. I’m used to travel alone – in some strange way it’s just really nice.” 

inglise1

inglise22

 

Madlents ❤

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s